parallax background

Nadciśnienie tętnicze – Nowocześnie!

Nowe metody leczenia cukrzycy, Ciąża a cukrzyca wg PTD 2016
Nowe metody leczenia cukrzycy typu drugiego
9 września 2016
Śliwki, brzoskwinie, nektarynki zmniejszają ryzyko otyłości
9 września 2016

Nadciśnienie tętnicze nowocześnie..

Przyjmowanie leków – musi być regularne. Przestrzegaj dokładnie zaleceń lekarskich, listę leków miej na każdej wizycie u lekarza.
Leki złożone – są dostępne od niedawna na polskim rynku. Zawierać mogą 2 leki, działające wspólnie, uzupełniając wzajemnie swoje efekty. Leki złożone cechują się większą siłą działania, co pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków, często z dwóch tabletek do pół tabletki, co zwiększa komfort życia. Cena leków złożonych, choć dość wysoka, często jest niższa niż innych preparatów stosowanych uprzednio.
Jak mierzyć ciśnienie? – Obecnie najlepszą metodą do domowego pomiaru ciśnienia tętniczego jest zastosowanie aparatu automatycznego, mierzącego ciśnienie na ramieniu. Pamiętaj, aby ciśnienie mierzyć w spokoju, na siedząco, po odpoczynku i rozluźnieniu. Wyniki (3 liczby – ciśnienie skurczowe, rozkurczowe i tętno) – zapisuj w dzienniczku i pokazuj lekarzowi.

Najczęstsze błędy mogące prowadzić do dużych wahań ciśnienia :

  • nieregularne przyjmowanie leków
  • zmniejszanie dawek leków z powodu dobrego wyrównania ciśnienia
  • solenie pokarmów, stosowanie przypraw z dużą ilością soli lub glutaminianu sodu – jon sodowy powoduje zatrzymanie płynów w organizmie i podwyższenie ciśnienia

Jeśli przyjmujesz leki przeciwnadciśnieniowe, powinieneś uważać na niektóre pokarmy – przeczytaj artykuł o grejpfrutach.

Dodaj komentarz