parallax background

Groźne zdrowe grejpfruty – w cukrzycy raczej uważaj!

Witamina D3 praktyczny przewodnik
Witamina D3 praktyczny przewodnik
10 września 2016
Nowe metody leczenia cukrzycy, Ciąża a cukrzyca wg PTD 2016
Ciąża a cukrzyca wg PTD
27 stycznia 2017

1 Groźne zdrowe grejpfruty – Furanokumaryny, związki chemiczne występujące w grejpfrutach, blokują enzymy (cytochrom P4503A4 – izoforma CYP3A4) w wątrobie i w jelitach. Są to enzymy odpowiedzialne za wchłanianie i metabolizm leków. U pacjentów przyjmujących leki po zjedzeniu grejpfruta lub wypiciu soku grejpfrutowego może dojść do nagromadzenia leków we krwi. W przypadku leków przeciwnadciśnieniowych może to doprowadzić do spadku ciśnienia i zapaści.

Groźne zdrowe grejpfruty

Takie podwyższenie stężenia leków doprowadza do ich przedawkowania i wystąpienia niebezpiecznych działań niepożądanych. Dotyczy to szczególnie leków stosowanych w chorobach takich jak: nadciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom cholesterolu ( nie dotyczy to rosuwastatyny), infekcje bakteryjne i wirusowe, bezsenność, depresja, schizofrenia, stany lękowe. Są to także środki stosowane w leczeniu bólu, nasercowe, przeciwnowotworowe i immunosupresyjne.

Picie soku grejpfrutowego lub jedzenie owoców u osób przyjmujących leki może wywołać interakcje, a w ich wyniku bardzo poważne następstwa, m.in. zaburzenia rytmu serca, niewydolność nerek, zaburzenia oddechu, spadek ciśnienia tętniczego krwi i zapaść, krwawienia.

Furanokumaryny blokują enzymy wątrobowe nieodwracalnie. Oznacza to, że dopiero, gdy organizm wyprodukuje nowe cząsteczki enzymu, które zastąpią te zablokowane, metabolizm leków wraca do normy. Może to jednak potrwać wiele godzin.

Czy tylko grejpfruty są takie groźne? Otóż podobnie działają limonki, gorzkie pomarańcze (z których robi się konfitury i dżemy) i pomelo (pomarańcza olbrzymia). Nie wszystkie cytrusy są takie groźne – słodkie pomarańcze i mandarynki nie stwarzają takich niebezpieczeństw.

Wystarczy jeden owoc lub jedna szklanka soku, aby po kilku godzinach enzymy zostały zablokowane.W badaniach klinicznych okazało się, że niektóre osoby są mniej, a inne bardziej podatne na działanie furanokumaryn i występowanie interakcji.

Grejpfrut jest uważany za najzdrowszy z cytrusów, zawiera wiele witamin, makro- i mikroelementy, jednak jeśli przyjmujemy na stałe leki, niestety nie możemy jeść grejpfrutów.

1.
Bailey G, Dresser D, Malcolm O, David G, Arnold J. Grapefruit-medication interactions: Forbidden fruit or avoidable consequences? Canadian Medication Association Journal. 2012:100. http://www.cmaj.ca/content/early/2012/11/26/cmaj.120951.short.

Dodaj komentarz