parallax background

Dieta w cukrzycy jako ważny element leczenia

Nordic Walking
Leczenie przez wysiłek fizyczny, zacznij od Nordic Walking
8 września 2016
Nowe metody leczenia cukrzycy, Ciąża a cukrzyca wg PTD 2016
Nowe metody leczenia cukrzycy typu drugiego
9 września 2016

Dieta w cukrzycy jako ważny element leczenia

Dieta w cukrzycy typu 1 – jest oparta na liczeniu wymienników węglowodanowych. Dobra kontrola cukrzycy wymaga dostosowywania dawek insuliny do ilości spożywanych węglowodanów. Chcesz to umieć ? To nie jest trudne, ale wymaga dobrej współpracy z lekarzem.

Dieta w cukrzycy typu 2 – jest oparta na indeksie glikemicznym – poznaj to pojęcie ! Unikaj tłuszczy zwierzęcych i węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Jedz często i mało, posiłki komponuj z różnorodnych produktów. Warzywa, szczególnie te o zielonych liściach, powinny znaleźć się w każdym z posiłków. Pamiętaj o rybach, a jeśli to trudne, włącz do diety tran i olej lniany, szczególnie od jesieni do wiosny. Nie jedz wieczorami największego posiłku, to bardzo niezdrowe. Jeśli jesteś leczony insuliną, skonsultuj dietę z lekarzem.

Dieta w nadciśnieniu tętniczym – unikaj soli ! Także tej ukrytej w żywności gotowej i konserwowej. Jedz produkty świeże, przygotowane w domu. Pamiętaj o tym, że szkodliwy w nadciśnieniu jon sodowy znajduje się także w glutaminianie sodu, przyprawie obecnej w mieszankach przyprawowych i posiłkach gotowych !! Jeśli masz nadwagę lub otyłość, pomoże ci także dieta cukrzycowa redukcyjna.

Dieta w zaburzeniach lipidowych – Unikajmy tłuszczów zwierzęcych – masła, smalcu, żółtych serów. Wybierajmy chude mięsa – drób (kurczak, indyk) i ryby(łosoś) i białe chude sery.  Jedzmy produkty z dużą zawartością błonnika.

Może panowie się zdziwią, ale piwo niestety u wielu z Was jest przyczyną zaburzeń metabolicznych, otyłości i wysokiego poziomu trójglicerydów. Co w takim razie ? Pijmy wodę, lekkie herbaty, np. zieloną, a przeżyjemy najstarszych ludzi !

Dodaj komentarz